Jak se o králíčka správně postarat

Než si králíčka pořídíte
Je potřeba zvážit několik věcí:
 • zvíře není hračka ani dítě a přílišné zahrnování vaší pozorností může vést k jeho chronickému vyčerpání. Věnujte mu jen tolik času a energie, které zvířátko vyžaduje. Respektujte jeho touhu po klidu. Netrapte jej mašličkami, sponkami, oblečky,...
 • zvířátko nikdy nekupujeme jako dárek bez souhlasu obdarovaného. Dotyčný i zvířátko by mohli být nemile zaskočeni a museli by nést následky. 
 • zvíře je závazek na jeho celý život, což může být u králíčka i více než 10let. Jeho život, zdraví i spokojenost bude plně ve vašich rukou.
 • "majitel" mladší 18let nemá mít za zvířátko zodpovědnost. Máte ji vy jako rodiče a je vaši povinností dohlédnout, že je o zvířátko postaráno.
 • kde králíčka seženete. Ať už jej kupujete od kohokoli, mějte na paměti, že tím podporujete činnost daného chovatele nebo zverimexu. Kupujte zvířátko tam, kde se vám podmínky pro králíčky a zacházení s nimi líbí. Nikdy "nezachraňujte chudáčky", platili byste tak člověku za to, že zvířátkům ubližuje a podporovali ho tak v jeho chování. Pokud máte podezření na špatné zacházení, kontaktujte veterinární správu a případ nahlaste.
Co králíček potřebuje
Králíček je jedním z nejméně časově i finančně náročných a zároveň nejvíce přítulných bytových mazlíčků. Pro jeho spokojený život mu stačí zajistit jen několik základních věcí.
 • Klec nebo kotec, kde bude bydlet. Tak velký, jak je to jen možné. Jako minimální rozměry se uvádí 40x60cm, já však doporučuji alespoň 80x60cm. Prostor však významně zmenší vybavení, proto se přikláním spíše ke klecím 100x60 a větším.
 • Neustálý přístup k vodě, senu a granulím. Jesličky na seno musí být takové, aby do nich nemohl vlézt/vyskočit, mohla by se mu tam zaklínit nožka. Seno musí být k dispozici neustále. Granule pro mláďata mohou být také ad libido, pokud králíček zároveň přijímá i seno v dostatečném množství. Pokud ne, činí doporučená denní dávka pro mládě 5-10% živé váhy. Doporučená denní dávka pro dospělého činí 3-4% hmotnosti zvířete. Uvedené množství je orientační, dávku individuálně přizpůsobte výživové kondici, věku, pohybové aktivitě a dalším odlišnostem Vašeho mazlíčka. 
 • dodržovat hygienu. Je potřeba udržovat čistou podestýlku a odpad odstraňovat alespoň 1x denně. Jako podestýlku doporučuji bentonit, je nejsnazší na údržbu, nejlépe pohlcuje pach a nejméně jí spotřebujete, což ve finále vyváží o něco vyšší cenu. Do začátku kupte cca 15kg na alespoň 3cm vrstvu. Králíčka nikdy nekoupeme, nebude-li se jednat o nezbytný úkon z veterinárních důvodů.
 • Veterinární péči, když bude králíček nemocný. Jako preventivní očkování se doporučuje MORMYX, dvojkombinace proti králičímu moru a myxomatóze a to 2x do roka (nemoci přenosné bodavým hmyzem, možnost monovakcín). Doplňkem pro výstavní králíky může být očkování proti pasteurelóze (přenos kontaktem s nakaženým jedincem). Důležité je stříhání drápků když je potřeba, obvykle každé 2 měsíce. Dřevo na okus není potřeba, obrušování zubů zvládne králíček sám a to konzumací běžné potravy. Pokud si všimnete nějak změny chování nebo zdravotního stavu (apatie, nepřirozený pohyb, nafouklé břicho, průjem, barva moči, výtok z nosu, vyhublost...) či budete mít sebemenší podezření, že něco není v pořádku, jeďte neprodleně k veterináři.
 • Volnost a pohyb. Tak moc, jak je to jen možné, avšak vždy pod dozorem! Při nebezpečí ho budete mít šanci včas zarazit nebo zachránit. Dále hrozí rozkousání drátů, okousání dřevěného nábytku a jiných věcí. Také hrozí, že si někam vleze, aniž byste věděli kam. Hledání pak může být náročné. Pokud jste v místnosti, je výhodné nechat otevřená dvířka od klece. Králíček si tak může vyskočit ven či zpět, kdykoli bude chtít. Venkovní výběh doporučuji na dece (zamezení konzumace trávy a jiných čerstvých rostlin).
 • Úkryt. Králík má v přírodě úděl kořisti, jenž tráví většinu svého života strachem z predátorů a úkrytu před nimi. Vyhýbají se otevřeným prostranstvím, oblíbené jsou naopak rohy a různé skrýše, např. pod postelí nebo v knihovně. Dopřejte tuto možnost i svému mazlíkovi, přispějete výrazně k jeho duševní pohodě. Klidná sebevědomá zvířátka preferují vyvýšená místa, ideální je tedy domeček s rovnou střechou. Do bytu kupte pouze plastový (dřevo po styku s močí nepůjde vyčistit a bude zapáchat). Králíčci jsou citliví na průvan, v době větrání doporučuji přemístit klec.
 • Klid a to nejen od hluku, ale i od živých tvorů a přílišných podnětů. Pokoj rockera s oblibou hlasité hudby nebude dobrá volba. Stejně tak obývák s televizí nebo chodba, kde neustále někdo přechází. Absolutně nevhodné je, aby aby byl vystaven přílišné pozornosti malých dětí či jiných zvířat, především dravců a šelem (psi, kočky,...).
 • Společnost - nemusí být králičí, postačí i lidská, bude-li ji dostatek (ne však nadbytek).
Finance - jak ušetřit
Králíček je finančně velmi dostupné zvířátko a to jak z hlediska pořizovacích nákladů, tak i dlouhodobé péče. I tak je ale možné při troše hledání nalézt levnější a často i kvalitnější řešení. I zde platí obecné rady:
- nejdražší neznamená nejlepší a platí to i naopak.
- většinou se vyplatí nakupovat ve velkém množství
- ceny v eshopech bývají významně nižší, než v kamenných prodejnách. Ještě levnější věci se dají sehnat přes bazar. Pozor na podezřele výhodné nabídky.
- jsou věci na nichž se nevyplatí šetřit, dobrá investice ušetří náklady v budoucnu. Tím jsou především pořizovací náklady,  veterinární péče a krmivo.
 
A nyní trochu konkrétněji:
 • Původ, geny a zacházení s králíčkem je něco, co už nikdy nezměníte! Králíčka nedoporučuji ze zverimexu. Ti je vykupují po 100,- od každého bez zájmu o jeho minulost, zacházení s ním nebo zdraví. Následně jsou přeprodáváni za tisíce korun s často zavádějícími či přímo lživými informacemi. Většinou se jedná o dospělé křížené králíčky s váhou kolem 2-3kg, tedy ne zakrslé. Mnohem lepší možností je koupě "z první ruky" přímo od chovatele, v 99,9% případů se setkáte s lepší kvalitou zvířete i péče o něj za nižší cenu
 • klec bude nejdražší položka. Novou seženete do 2000, použitou levněji. Venkovní králíkárna vyjde nová přes 2000, z hygienických a zdravotních důvodů nedoporučuji použitou.
 • Na krmení je nejdražší obal, doprava, reklama a provize. Výhodnější bude vybírat podle kvality a objednat přes internet, dostanete 10x lepší kvalitu za 10x nižší cenu. Kupujte v co největším množství, které dokáže králík v době spotřební lhůty spořádat.
 • voda je lepší mít v napáječkách, nedochází tak k jejímu znečištění ani vycákání.
 • Seno bývá rovněž velmi předražené, pokud máte např. rekreační objekt s možností uskladnění sena, vyplatí se vám sehnat malé balíky nebo pytlované seno od zemědělce. 
 • podestýlka je pro králíka jako měkký a nestabilní povrch nepřirozený a nemá jej rád, často dochází k jejímu záměrnému vyhazování nebo vyhrabávání. Dávejte jej proto podestýlku pouze do toaletky, do zbytku klece pak vhodnou pratelnou tkaninu. To je však možné až v okamžiku, kdy králíček chodí vykonávat potřebu na určené místo. Nejúspornější a nejsnazší na údržbu je kočkolit typu bentonit. Pro veškerou podestýlku platí, že ji králíček nesmí pojídat. Pro teddíky pak nedoporučuji hobliny, lepí se do srsti.
 • pro dlouhosrsté králíčky je kvalitní hřebínek nezbytností. Obzvláště vhodné jsou hřebínky s otočnými hroty, které výrazně omezují nepříjemné tahání. Tvar hrabiček pak usnadňuje úchop a manipulaci s hřebínkem, není to však podmínkou. 
 • přepravka není nezbytná, pokud králíčka pravidelně nepřevážíte nebo nejedete dlouho trasu. Pokud ji však chcete koupit, rozhodně pořiďte takovou, která je četně perforovaná a snadno omyvatelná. Otevírání z vrchu je snazší na manipulaci, při otevírání ze strany ji však můžete používat i jako domeček ve výběhu. Nejlepší výběr budete mít mezi malými přepravkami pro kočky a malé psy, přepravky pro hlodavce bývají nedostatečné. Rozměry jsou uváděny vnější a pro hranatý objekt, avšak zaoblený vnitřek je pak mnohem menší. Vhodná velikost je alespoň 40x30x30cm  
 • Za veterináře nejsnáze ušetříte tak, že zakoupíte zdravé kvalitní zvířátko a budete zajišťovat pravidelnou veterinární péči. Důležité je také co nejkvalitnější krmení a celkově dobrou péči. Lze však ušetřit, pokud se naučíte stříhat mu drápky sami (až 6 návštěv u veterináře ročně).
 • pamlsky, mašličky, gumičky a hračky jsou naprosto zbytečné. Nejlepší pamlsky jsou pro králíky normální krmení určené pro králíky, příp. kolečko sušené mrkve. Mašličkami a gumičkami nesnáší, příliš častým nebo pevným sepnutím může začít vypadávat srst. Hračky králíci ignorují nebo je až rozčilují, nejlepší čím se může zabavit je výběh a vaše společnost. Pokud králíček přes dlouhou srst nevidí (stává se u většiny teddy z jiných chovů), raději mu srst zastřihněte 
Pravidelná péče

O králíčka je třeba pravidelně pečovat:

 • Denně: doplnit granule a seno, vyměnit vodu, vyhodit znečištěnou podestýlku. Zkontrolovat jeho zdravotní stav a psychickou pohodu. Pomazlit jej a pustit proběhnout.
 • Týdně: vymytí toaletky (případně jiných znečištěných míst), pročesání srsti u dlouhosrstých plemen.
 • Měsíčně: důkladné vymytí a desinfekce (stačí octem) toaletky, klece a veškerého vybavení.
 • Každý 2.-3. měsíc: zastřižení drápků
 • 2x ročně: očkování a celková prohlídka u veterináře.
Výchova
Králíčka není nutné nijak zvlášť cvičit jako třeba psa. Je ale dobré, pokud zvládne základní dovednosti, které vám oběma usnadní soužití. Tyto návyky spadají do základní výchovy, jedná se o způsoby reakcí na běžné rutinní činnosti v jeho životě. Pokud máte králíčka od chovatele, který se mu věnuje, naučí ho většinu těchto věcí správným odchovem. Je však nutné na jeho práci navázat, a dotáhnout ji do konce:
 • nevykazuje projevy strachu: útěk, tisknutí k zemi s vykulenýma očima a zrychleným dechem, kvičení
 • nevykazuje projevy agrese: vrčení, výpady packami, kousnutí
 • nechá se hladit kdekoli na těle
 • nechá se zvedat
 • nechá se chovat
 • akceptuje manipulaci, i když by mu nebyla příjemná (veterinář, česání, postrojek)
 • akceptuje zásahy do teritoria, např. vyndaváte misku, měníte podestýlku
 • vykonává potřebu na určené místo
 • (umí pít z pítka)
Jak králíčka vycvičit
Výcvik se od výchovy liší tím, že králíček rozumí určitému povelu, a vykoná ho. Králíčci jsou poměrně inteligentní, dokáží se naučit spoustu zábavných kousků (vyskočit na klín, proskočit kruhem, panáčkovat,dát pac...). Jsou však dva důležité povely, které by měl umět každý: 
 
    zanechá činnosti
Nezřídka se stane, že při výběhu po bytě se dostane tam, kam by neměl a začne ničit. Hrozí především kousání drátů, vyhrabávání hlíny z květináčů, okusování rostlin/knih/nábytku. Je nutné, aby se králíček naučil s podobnými činnostmi přestat, jakmile mu dáte povel. Vhodné je vybrat nějaký neobvyklý hlasitý zvuk, např. krátké silné syknutí nebo tlesknutí. Králíček se tak vlastně trochu lekne a ustrne, aby zjistil, co se děje. Při častém používání se velmi rychle naučí, že toto syknutí znamená zákaz. Můžete jej začít používat časem už při očichávání nebo přiblížení k nežádoucím předmětům. Pokud budete důslední, časem králíček může i pochopit, jaké předměty má ignorovat (mně trvalo u mazlíčka 2 měsíce pochopit význam povelu a 2 roky, než si přestal všímat drátů knih i nábytku. Od té doby je ignoruje, i když nejsem v místnosti).
 
    přijde na zavolání
Je dobré opět vybrat nějaký výrazný netypický zvuk (např. jemné zapískání, zamlaskání...). Nejsnáze to králíčka naučíte tak, že mu začnete nosit dobroty a podávat z ruky. Ve chvíli, kdy se zakousne, použijte vybraný povel. Časem začněte pískat už při ukázání pamlsku, pak u přiblížení ke kleci. Snažte se ho motivovat, aby k vám pro pamlsek musel kousek dojít a postupně zvětšujte vzdálenost. Brzy se naučí, že pískání znamená dobrotu. Nakonec si to spojí s tím, že chcete aby za vámi přišel a pamlsky můžete vynechat úplně. Tento povel králíček většinou ovládne již po několika týdnech nebo měsících.
 
I když jsou králíčci relativně chytří a snaživí, psům nebo koním se nevyrovnají. Výcvik králíčka vyžaduje opravdu velkou míru trpělivosti, důslednosti, kreativity a včasné pochvaly. Je nepravděpodobné, že by jej zvládlo mladší dítě. Neukazujte dětem povely, dokud je nemá králíček opravdu pevně zafixované a s jistotou jim rozumí a provádí je. Mohly by jej mást a znemožnit tak výcvik. 
 
Dalšími speciálními cviky může být sportovní disciplína králičí hop (skákání přes překážky), výstavnictví (zaujme výstavní postoj) a různé kousky.
Králíček je nemusí umět a docela dobře se vám spolu bude žít i bez nich, je to však jeden z možných zábavných způsobů jak spolu trávit čas a stimulovat tak jeho rozvoj a inteligenci.
 
Výcvik může usnadnit tzv. clicker trénink a obzvláště u králíčků je tento typ tréninku vhodný. Zde je krátká ukázka toho, co vše může králíček zvládnout: https://www.youtube.com/watch?v=hgDHWLyztCI
Jak králíčka zvedat
Způsobů, jak zvedat králíčka, je několik. Popíšu zde dva nejvhodnější způsoby, které používám a osvědčily se mi. 
 • Pod packami a zadečkem: Nejprve králíčka párkrát pohladíme a ujistíme se, že je klidný. Poté jej uchopíme jednou rukou za předními packami s ukazováčkem mezi nimi a přední část králíčka nadzvedneme. Druhou ruku použijeme jako podporu pro zadeček. Nyní můžeme králíčka zvednout
 • Za kůži a zadeček: Nejprve králíčka párkrát pohladíme a ujistíme se, že je klidný. Poté jej uchopíme jednou rukou za kůži za krkem a přední část králíčka nadzvedneme. Druhou ruku použijeme jako podporu pro zadeček. Nyní můžeme králíčka zvednout. 
Nikdy nezvedejte králíčka za uši, za nohy, nebo za břicho! Je to pro ně nepříjemné až bolestivé a králíci to nesnáší!
 

S čím přijet pro králíčka

Lidé mi občas přijedou s ledasčím a některé nápady jsou opravdu velmi špatné. Mějte na paměti, že zvíře je při přepravě ve stresu a jeho chování je nevypočitatelné. Zvažte především:
1) bezpečnost -> pevná schrána: zvíře nesmí utéct. Není nic nebezpečnějšího, než vystresovaný králík kličkující za jízdy mezi pedály. I zákon o silničním provozu a smluvní přepravní podmínky MHD na toto pamatují.
2) nepropustnost: je velmi pravděpodobné, že se králíček během cesty vymočí
3) nezničitelnost: králík má zuby a rád je použije, aby se osvobodil. Mláďata obvykle cestují v klidu, ale dospělé zvíře se Vám prokouše ven během několika minut

ANO
- plastová přepravka střední velikosti pro pro malé kočky a psy min. 45x30x30cm s pevným nepropustným dnem, s mnoha vzdušnými průduchy, ideálně s otevíráním shora
- (velké papírové krabice z minimálně dvouvrstvé lepenky a mnoha otvory pro dýchání. POZOR, pouze při nízkých teplotách. Riziko prosaku moči a prokousání se ven)
NE
- přepravky pro hlodavce (příliš malé, navíc králík není hlodavec. Některé nemají dostatečné vzduchové průduchy)
- textilní přepravní tašky (propouští moč, králíci ji koušou)
- proutěné košíky (vyskočí z něj, okoušou, propouští moč)
- krabice od bot apod.
- kšíry (nejsou na ně zatím zvyklí=stres navíc, moč, může se vytrhnout)
- náruč (nulová bezpečnost, moč, riziko kousnutí ze stresu)
POKUD SE NEDOSTAVÍTE S VHODNÝM PŘEPRAVNÍM PŘEDMĚTEM, NEMOHU VÁM KRÁLÍČKA PŘEDAT!
Pár tipů na závěr
 • Je to jednodušší, než se na první pohled zdá :)
 • použítejte selský rozum a intuitivní cit
 • nevíte-li si rady, zeptejte se

dopracovat: vhodné fotografie